INFOBALT
<< Įžanga Archyvas >> EnglishDeutschРусский

Lietuvos lazerininkai šturmuoja pasaulio rinkas

Lietuvoje moksliniai lazerių tyrimai pradėti dar 7-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Intensyvi Vilniaus universiteto ir Fizikos instituto mokslininkų tiriamoji veikla šioje srityje lėmė, kad šiuo metu Lietuva yra viena didžiausių specifinių lazerinių technologijų eksportuotojų pasaulyje. Dabar šalyje veikia per 10 lazerinių technologijų gamyba ir tyrimais užsiimančių įmonių, kurios per metus eksportuoja produkcijos už 20 mln. eurų (70 mln. Lt). Lietuvos lazerių kūrėjai turi ambicijų iki 2016 m. kurti 1 proc. Lietuvos BVP. 80 proc. lazerių produkcijos yra eksportuojama į užsienio rinkas.

 

Lietuvos lazerinių technologijų mokslininkai sukūrė unikalių prietaisų ir fundamentinius lazerių tyrimus pradeda taikyti pramoninėje gamyboje. Jie visiškai pajėgūs kurti aukščiausios kokybės lazerinius produktus pasaulinei rinkai.

Džiugina tai, kad per metus lazerių sektorius Lietuvoje išauga 15–20 proc. Savo sukurtą produkciją lietuviai eksportuoja į 100 pasaulio valstybių, tarp pirkėjų – didžiausios ES, JAV, Japonijos laboratorijos ir tyrimų centrai.

„Ekspla“ kuria išskirtinius produktus

Didžiausia Lietuvoje lazerių gamintoja UAB „Ekspla“ jau 15 metų visame pasaulyje parduoda mokslinius ir industrinius lazerius bei jų komponentus. Tai unikalus atvejis, kai tiek laiko ir taip plačiai yra garsinamas vien tik lietuviškas prekės ženklas. Praktiškai visa pagaminta produkcija, daugiau nei 94 %, yra eksportuojama.

Šiuo metu bendrovė savo klientams siūlo tokias produktų grupes:

  • kieto kūno lazerius, lazerines sistemas ir lazerinius priedus;
  • optinius parametrinius generatorius;
  • pagal užsakymą pagamintas specializuotas sistemas;
  • lazerių maitinimo ir šaldymo blokus;
  • specializuotus spektrometrus;
  • lazerines mikroapdirbimo stakles.

Didžiausią bendrovės produkcijos dalį sudaro moksliniai lazeriai ir jų sistemos. Pagrindiniai mokslinių institucijų poreikiai yra specialūs ir unikalūs lazerių parametrai, kurie leistų naudoti bendrovės lazerius kaip lazerinės spinduliuotės šaltinius vykdomuose moksliniuose eksperimentuose ir siekti sėkmingų rezultatų. Lazerių naudojimo galimybės mokslinėje srityje yra labai įvairios. Jie taikomi beveik visose mokslo šakose: fizikoje, chemijoje, biologijoje.

Pagrindinės bendrovės produkcijos realizavimo rinkos yra Europa, JAV, Japonija, Kinija. Siekdama išvengti neigiamų rinkų svyravimo tendencijų, bendrovė nuolat ieško naujų rinkų, kaip antai: ekologija, lazerinis medžiagų apdorojimas. UAB „Ekspla“ lazerių pirkėjai yra gerai pasaulyje žinomos mokslinės laboratorijos, institutai ir bendrovių tyrimų centrai: IBM (JAV), NASA (JAV), University of California Berkeley (JAV), University of California Davis (JAV), Japonijos branduolinių tyrimų centras (Japonija), Mitsubishi tyrimų centras (Japonija), Hitachi Research Centre (Japonija), Rezerfordo laboratorijos (Jungtinė Karalystė), Max Planko institutas (Vokietija), National Research Centre (Prancūzija), National Research Centre (Italija) ir daugelis kitų.

Šiandien bendrovė užima daugiau kaip 70 proc. mokslinių pikosekundinių lazerių rinkos. Nuo pat gamybos pradžios „Ekspla“ yra vienintelė visame pasaulyje suminio dažnio spektrometrų gamintoja.

„Džiugina tai, kad mūsų parduodami lazeriai yra visiškai lietuviškas produktas – daugiau nei 75 proc. parduodamų lazerių vertės yra sukuriama Lietuvoje. „Ekspla“ turi ilgametę vienetinių ir unikalių mokslinės lazerių rinkos produktų gamybos patirtį. Dalis gaminamų produktų yra standartizuoti, tačiau dažnai standartinės specifikacijos yra papildomos specialiais parametrais. Todėl gaminama produkcija reikalauja nuolatinių mokslinių tyrimų ir technologinio tobulinimo“, – teigia UAB „Ekspla“ komercijos direktorius dr. Zenonas Kuprionis.

Nuolat vykdoma intensyvi mokslinė inovacinė veikla. Todėl „Eksplos“ vardas yra siejamas su sudėtingų lazerių ir sistemų projektavimu ir gamyba. Sėkminga įmonės plėtra tiesiogiai susijusi su sėkminga Vilniuje dirbančių mokslininkų – lazerių specialistų veikla. Jų išradimai ir idėjos yra sukomercinami ir pritaikomi gaminant naujus kompanijos produktus bei tobulinant esamus.

Per pastaruosius 3 metus buvo sukurti ir pateikti rinkai aštuoni inovatyvūs produktai, skirti lazeriniam medžiagų apdorojimui, įsisavinta efektyvi lazerių žadinimo diodais technologija, diegiami naujovių vadybos metodai, nuolat investuojama į žmogiškuosius išteklius. Naujų produktų kūrimui ir plėtrai bendrovė kiekvienais metais skiria apie 7 % pardavimo pajamų.

„Altechna“ žengia į saulės energetiką

Stiprūs Lietuvos lazerių kūrėjai, iki šiol daugiausia dirbę mokslinių tyrimų rinkoje, sparčiai diegia naujoves ir kuria ne tik akademiniams tyrimams, bet ir pramonei skirtą produkciją. Viena iš tokių lietuviškų bendrovių UAB „Altechna“, įkurta 1996 metais Vilniuje, savo veiklą pradėjo nuo lazerinės optikos komponentų gamybos ir prekybos. Šiuo metu įmonės inžinieriai ir fizikai sparčiai artėja prie dar vieno projekto finišo tiesiosios – ruošiasi į rinką išleisti femtosekundinio apdorojimo (mikrofabrikavimo) stakles.

3 mm minkšto plieno suvirinimo kaina: suvirinimas laidžiuoju elektrodu (MMA) ir lazeriu
  MMA Lazeris
Įrengimo kaina 300 A įrenginys ~ 5000 Lt 2 kW CO2 lazeris+staklės
 ~ 800 000 Lt
Medžiagos 1 m fliusu dengtos plieninės vielos, 4 mm diametro Apsauginės dujos 24 Lt/h
Suvirinimo greitis 1 mm/s 10 mm/s
1 m suvirinimo proceso trukmė 1000 s 100 s
Amortizacija 10 proc. per metus ir 1800 h per metus 0,078 1,24
Medžiagos 1 m elektrodo arba dujos 24 Lt/h 3 0,67
Darbas 100 Lt/h 27,78 2,78
Valymas po suvirinimo 40 proc. MMA laiko 11,11 nėra
Iš viso, Lt 42,25 4,76

„Rinkai siūlome technologinius sprendimus, reikalingus tam, kad lazeriu būtų galima apdoroti galutinius objektus. Dabar stengiamės kurti pramonei skirtus lazerinius produktus. Iki šiol daugiausiai gaminome moksliniams tyrimams skirtus lazerinius komponentus. Kuriame naują produktą – femtosekundinio mikroapdorojimo stakles. Tai leis mums pasiūlyti išskirtinį produktą pramonininkams ir sparčiai didinti bendrovės apyvartą. Juk jei parduodi visą automobilį, o ne tik lemputę jam, uždirbi kur kas daugiau“, – teigia UAB „Altechna“ direktorius dr. Gintas Šlekys.

UAB „Altechna“ pardavimo apimtys 2007 m. (%)
Šalys Procentai
Prancūzija 29
Lietuva 20,6
Japonija 17,2
Vokietija 5,8
Italija 5,5
JAV 4
Kanada 2,8
D. Britanija 2,7
Korėja 2,3
Indija 1,9
Taivanis 1,8
Lenkija 1,1
Belgija 1,1
Čilė 0,9
Brazilija 0,7
Ispanija 0,6
Kitos veiklos sritys 1,5

Femtosekundinių lazerių, skirtų pramonei, gamyba žengia dar tik pirmuosius žingsnius, o jų taikymo sritis labai plati. UAB „Altechna“ – viena iš nedaugelio bendrovių pasaulyje, kurių veiklos sritis – lazerių taikymas pramonėje. Kita Vilniuje įsikūrusi UAB MGF „Šviesos konversija“ šiuos lazerius gamina.

„Kai šalia yra tokių gamintojų, kaip UAB MGF „Šviesos konversija“, su kuria aktyviai bendradarbiaujame, būtų neprotinga nepasinaudoti galimybe kurti papildomus produktus femtosekundiniams lazeriams. Inovacijų plėtra šioje srityje išties sparti. Dar neseniai femtosekundnis lazeris užimdavo pusę kambario, dabar jis lagamino dydžio. Pabrėžiu, kad aktyvus Lietuvos lazerininkų bendradarbiavimas ir konsolidacija – vienintelis būdas įsitvirtinti pasaulinės lazerių rinkos viršūnėje. Dirbti išvien – būtina“, – sako dr. G. Šlekys.

UAB „Altechna“ šiuo metu dirba 25 darbuotojai, įmonės apyvarta 2008-aisiais pasiekė 1,6 mln. eurų (5,5 mln. Lt). Daugiausia produkcijos (90 proc.) eksportuojama į ES, JAV, Japoniją ir kitas šalis. Įmonė yra puikus socialiai atsakingo verslo pavyzdys – didelės investicijos skiriamos ne tik bendrovės specialistams rengti, bet ir šalies fizikos studentams remti. Daugiau kaip pusė bendrovės darbuotojų – Vilniaus universiteto Kvantinės elektronikos katedros studentai. Dr. G. Šlekys teigia, kad „Altechna“ užsienio klientams gali pasiūlyti ne tik savo sukurtas lazerines technologijas, bet ir eksperimentinius tyrimus, kurie atskleidžia ultratrumpųjų impulsų lazerių taikymo pramonėje galimybes. Taip pat bendrovė intensyviai bendradarbiauja su Rytų Europos regiono lazerių tyrėjais, gali padėti Vakarų bendrovėms užmegzti kontaktus su Rusijos ir NVS šalių lazerių specialistais.

Mikrofabrikavimo staklių gamyba – ne vienintelė inovacijų sritis. Anot lazerių eksperto dr. Vido Kabelkos, Lietuvos lazerių pramonės proveržio kryptimi gali tapti saulės energetika – saulės baterijų inovacijos ir gamyba. Tam šalyje yra visos tinkamos sąlygos – AB „Anykščių kvarcas“ pajėgi gaminti aukštos kokybės silicio produktus, o lazerininkai, naudodami savo sukurtas technologijas, galėtų gaminti saulės elementus. Fizikos institute šiuo metu vyksta įvairūs saulės elementų tyrimai.

„Saulės energetikos rinka ir perspektyvos yra milžiniškos, tam prireiks didelių investicijų. Tačiau manau, kad jei nuosekliai vykdysime šios srities tyrimus ir taikysime jų rezultatus gamyboje, galime tapti vienu iš saulės elementų gamybos lyderių. Netgi konservatyviajame Vatikane, palaiminus popiežiui Benediktui XVI, šiemet buvo įrengta 300 MW saulės elektrinė, kurios gaminama elektra aprūpinama miniatiūrinė valstybė. Neabejoju, kad jau artimoje ateityje elektra bus gaminama būtent iš šių atsinaujinančios energijos šaltinių“, – drąsiai apie naujoves kalba dr. V. Kabelka.

„Šviesos konversija“ – inovacijų lyderė

UAB MGF „Šviesos konversija“ nuo pat įsikūrimo 1995 metais pagrindinį dėmesį skyrė inovatyvių, pasaulinėje rinkoje konkurencingų, didelės pridėtinės vertės lazerinių sistemų ir jų komponentų kūrimui. Įmonės pozicijos femtosekundinių parametrinių šviesos generatorių kūrimo ir gamybos srityje ypač stiprios, jos serijos „TOPAS“ produktai pasaulinėje rinkoje sudaro apie 80 % tokių prietaisų. Pastaraisiais metais „Šviesos konversija“ išleido į rinką naujos kartos femtosekundinę lazerinę sistemą „PHAROS“, kurios architektūra ir techniniai parametrai gerokai skiriasi nuo dabar tokių lazerių rinkoje dominuojančių Ti:safyro femtosekundinių sistemų ir atveria naujas, kur kas platesnes femtosekundinių lazerių taikymo fundamentinių mokslų, pramonės, medicinos, ryšių srityje ir kt. galimybes.

„Remiantis minėtais pasiekimais yra suformuotos pagrindinės įmonės strategijos kryptys. Pirmoji – kurti esamų įmonės produktų modifikacijas ir naujus prietaisus industrijai ir biomedicinai, siekiant apimti naujus lazerių rinkos segmentus. Taip pat plečiame pardavimo apimtis ir geografiją, taikydami efektyvius informacijos sklaidos ir rinkodaros metodus. Ir, žinoma, siekiame didinti produktų patikimumą ir patogumą vartotojams, naudodami pažangius inžinerijos ir gamybos metodus“, – pabrėžia UAB MGF „Šviesos konversija“ direktoriaus pavaduotojas dr. Donatas Podėnas.

Inovacinį įmonės veiklos pobūdį lemia įmonės struktūra, personalo kvalifikacija, „Šviesos konversijos“ strategija ir tikslai. Įmonė turi gerai moksline aparatūra aprūpintus naujų produktų kūrimo padalinius, šiuolaikinius prietaisų prototipų gamybos padalinius. Nemaža dalis įmonės personalo yra produktyvūs, mokslo laipsnius turintys tyrėjai. Iš kitos pusės, inovacinės įmonės veiklos būtinumą lemia sparčiai besivystanti modernių industrinių ir medicininių technologijų rinka. Lazerinės įrangos ir jos naudotojų sąveika yra abipusė: kuriant naujus, geresnių parametrų lazerinius šviesos šaltinius, plečiamos jų naudojimo sritys, o naujos jų taikymo galimybės kelia naujus reikalavimus lazerių gamintojams. Taip realizuojamas nenutrūkstamas inovatyvių produktų kūrimo procesas.

Per pastaruosius 3 metus įmonė pateikė rinkai daug naujų produktų. Visų pirma, tai diodinio kaupinimo femtosekundinė lazerinė sistema „PHAROS“, sukurta iterbiu legiruotų aktyviųjų elementų pagrindu ir daugeliu parametrų lenkianti ilgiau nei dešimtmetį dominuojančią padėtį užimančias Ti:safyro sistemas.

Femtosekundinių impulsų osciliatorius – kompaktiškas diodinio kaupinimo femtosekundinių impulsų šaltinis, trukmės parametrais lenkiantis geriausius komercinius tokios rūšies lazerius.

Be to, į rinką buvo išleista keletas naujų „TOPAS“ produktų serijos prietaisų. „TOPAS C“ – tai parametrinis stiprintuvas, naudojantis plataus spektro superkontinuumo generatoriaus užkratą, pasižymintis geresnėmis spinduliuotės erdvinio ir laikinio stabilumo charakteristikomis.

„HE-TOPAS“ – parametrinio šviesos stiprintuvo modifikacija didelių (kelių milidžaulių eilės) energijų tolydžiai derinamai spinduliuotei generuoti.

„TOPAS-White“ – ypač mažos trukmės (~ 10 fs) ultravioletinėje, matomoje ir infraraudonojoje srityje derinamų impulsų generatorius.

„Opera Solo“ – specialios konstrukcijos parametrinis šviesos stiprintuvas, pritaikytas bendrovės „Coherent“ femtosekundinėms sistemoms.

2005 m. „Šviesos konversija“ kartu su partneriais – Lietuvos lazerių sektoriaus įmonėmis – įkūrė bendrovę „Fotonikos pardavimų plėtros valdymas“, kuri užsiima įmonių steigėjų produkcijos rinkodara, organizuoja jų dalyvavimą tarptautinėse parodose, teikia produktų dizaino, informacinės medžiagos rengimo paslaugas. Be to, „Šviesos konversija“ pastaraisiais metais sudarė įmonės atstovavimo ir bendradarbiavimo sutartis su žymiausiomis pasaulio lazerių kompanijomis: „Spectra Physics“, „Clark-MXR“, „Coherent“, „Thales“. Tai akivaizdžiai paspartino įmonės produkcijos prekybą. Pradėjus diegti kompiuterizuoto valdymo apdirbimo centrus, atsivėrė naujos galimybės sparčiai keisti produktų komponavimą ir gerinti jų dizainą.

„Pastaraisiais metais vykdyta inovacinė „Šviesos konversijos“ veikla padėjo sustiprinti įmonės pozicijas lazerių rinkoje. Pažymėtina, kad pirmaujančios lazerių kompanijos „Coherent“ ir „Spectra Physics“ nustojo gaminti savo sukurtus parametrinius šviesos generatorius ir dabar savo lazerinėms sistemoms taiko „TOPAS“ serijos produktus. Paminėsime, kad vieni svarbiausių diodinio kaupinimo lazerinių sistemų mazgų – kaupinimo moduliai – yra patentuoti, be to, atlikta didžiosios dalies įmonės produktų saugos standartų patikra pagal ES direktyvas“, – teigė D. Podėnas.

Gausėja ir įmonės produkciją perkančių šalių: šiuo metu užregistruoti pirkėjai iš daugiau nei 30 Europos, Šiaurės ir Pietų Amerikos, Azijos, Australijos, Afrikos šalių. Naujų mechanikos, optikos barų, didelės švaros prietaisų surinkimo darbo vietų įrengimas leido iš esmės pagerinti produktų kokybę, sumažino gamybos kaštus, sudarė prielaidas didėti darbo našumui. Įmonės inovacinė veikla neabejotinai lėmė ženklų įmonės pastarųjų metų apyvartos padidėjimą, eksporto apimčių augimą. 2007 metais įmonė buvo apdovanota Lietuvos pramoninkų konfederacijos prizu „Lietuvos metų eksportuotojas 2007“. Be to, įmonė pelnė 2006 m. inovacijų prizą produkto kategorijoje, o 2008 metais inovacijų prizą įmonių kategorijoje.

Kiti Lietuvos lazerių gamintojai UAB „Optida“, UAB „Standa“ šiuo metu aktyviai plečia veiklą Pietryčių Azijoje ir kitose pasaulio valstybėse.

Panašu, kad Lietuvos lazerininkai tampa reikšmingiausiu šios aukštųjų technologijų srities žaidėju.

 

 

 

Asociacija „INFOBALT“Akademijos g. 2 - 519/520, LT-08412 Vilnius.
Tel.: (8-5) 2 622 623, faksas: (8-5) 2 622 624. El. paštas: office (eta) infobalt.lt
Į viršų