INFOBALT
<< Įžanga Archyvas >> EnglishDeutschРусский

Lietuvos IT eksporto pionieriai

Lietuvoje pastaraisiais metais pastebime teigiamas eksporto tendencijas. 2007 metais Lietuvos IT eksportas siekė 553 mln. EUR (1907,8 mln. Lt). Tai sudarė 4,4% bendrojo Lietuvos eksporto. Asociacija „Infobalt“ prognozuoja, kad per artimiausius penkerius metus IT eksportas gali sudaryti iki 10% viso Lietuvos eksporto.

 

Kompiuterių eksportas nuo Estijos iki Gruzijos

Kompiuteriai bei garso ir vaizdo aparatūra kol kas sudaro daugiau nei 60% viso eksporto. Lietuvių mažmeniniai elektronikos prekybos centrai užėmė nemažą dalį Latvijos rinkos. Didmeninės IT kompanijos atidariusios savo atstovybes Baltijos šalyse, Baltarusijoje ir Kaliningrado srityje Rusijoje. Vienas iš pavyzdžių – lietuviško kapitalo įmonė UAB „Acme kompiuterių komponentai“, savo veiklą pradėjusi 1998 metais. Pradinis kapitalas buvo dvidešimt tūkstančių JAV dolerių. Per dešimtį metų ši bendrovė pasiekė 129 mln. EUR (446 mln. Lt) apyvartą ir išplėtė savo veiklos regioną. 2007 metais, jau dirbdama penkiose šalyse kaimynėse, UAB „Acme kompiuterių komponentai“ atidarė savo atstovybę Gruzijoje. Per 2008 metų rugpjūčio mėnesio karinį konfliktą veikla buvo laikinai pristabdyta, tačiau jau po kelių mėnesių vėl pajudėjo IT prekių srautai į Gruziją. Bendrovė tapo pirmąja IT didmenos kompanija Gruzijoje ir siekia įtvirtinti ten savo pozicijas.

Kita gimininga įmonė „ACME Baltija“ gamina ir platina ACME prekės ženklo produktus: informacijos laikmenas, MP3 grotuvus, ausines, kolonėles, žaidimų valdymo pultus, peles, klaviatūras, navigacijos sistemas, „Bluetooth“ įrangą ir kt.

Per paskutinius 6–7 metus įmonė išplėtė ACME vardo produktų gamą ir, šalia duomenų laikmenų gamybos, pradėjo kompiuterių priedų gamybą. Gaminiai eksportuojami į daugiau nei 22 užsienio šalis. Dirbama Baltijos, Skandinavijos šalyse, Rytų Europoje iki Balkanų šalių, Kaukazo šalių bei Turkijos.

Nepaisant ekonominio nuosmukio regione, bendrovės pardavimo mastai nuolatos didėjo nuo 4,9 mln. EUR 2004 m. iki 16 mln. EUR 2008 metais. Šiemet įmonė jau trečią kartą dalyvavo parodoje „CeBIT“ Vokietijoje ir džiaugėsi naujai užmegztais kontaktais bei planuoja plėtoti savo veiklą naujose Vakarų rinkose: Vokietijoje, Ispanijoje, Italijoje, Airijoje, Anglijoje.

Telekomunikaciniai produktai į 90 šalių

Pasaulyje belaidžio ryšio aparatūros rinka išaugo nuo 562 mln. USD (2005 m.) iki 1,2 mlrd. USD (2007 m.). Rinkos potencialas yra labai didelis, nes pastebimas stabilus vartotojų augimas. 2004 m. buvo 130 mln. vartotojų, o 2007 m. pabaigoje jau 350 mln. vartotojų. Šiuo metu daugiau nei 200 mln. potencialių vartotojų pasiekia internetą naudodamiesi telefono linija ir modemu, o 900 mln. vartotojų išvis nesinaudoja belaidžio ryšio operatorių paslaugomis, todėl šie skaičiai atspindi labai didelį potencialą belaidžio ryšio aparatūros rinkoje. Kadangi moderni visuomenė ir reiklūs vartotojai kuo toliau, tuo labiau reikalauja kokybiškų paslaugų bei interneto ryšio bet kurioje pasaulio vietoje, valstybių valdžia yra suinteresuota kuo daugiau radijo ryšio dažnių atiduoti belaidžio ryšio operatoriams ir taip patenkinti augančius gyventojų poreikius. Prognozuojamas rinkos dydis 2014 metais yra 42 mlrd. USD. Techninę bei programinę įrangą šiuo metu kuria ir eksportuoja kelios kompanijos.

Telekomunikacinių produktų gamintoja UAB „Teltonika“ sugebėjo įsiskverbti į Kinijos, Indijos bei Pakistano rinkas ir šiuo metu eksportuoja savo produktus į 96 šalis. Dar 2004 metais tai buvo 22 darbuotojų bendrovė, kurios metinė apyvarta siekė 0,174 mln. EUR ( 0,6 mln. Lt). 2008 metais apyvarta padidėjo iki 13,03 mln. EUR (45 mln. Lt), o darbuotojų skaičius išaugo iki 300. „Teltonika“ kuria ir gamina mobilius įrenginius, pradedant 3G modemais ir baigiant transporto valdymo sistemomis. Didžioji dalis įrenginių gaminami nedidelėmis serijomis, pagal užsakovų pageidavimus. Kompanijos savininkas ir vadovas Arvydas Paukštys įsitikinęs, kad gali konkuruoti su didžiausiais pasaulio telekomunikacijų įrangos gamintojais, jeigu esi pajėgus kas pusmetį technologiškai atnaujinti savo produktų linijas. Į naujų produktų kūrimą kompanija kasmet investuoja iki 40% savo pajamų ir sukuria ne mažiau kaip dešimt naujų produktų. „Teltonika“ konstruoja M2M ( angl. machine to machine) įrenginius – modemus, transporto valdymo sistemas, asmens stebėjimo sistemas, belaides kontrolės sistemas, bei gamina jas savo gamykloje greta Vilniaus. Tramplinu į tarptautines rinkas tapo aktyvus dalyvavimas tarptautinėse parodose. Į vieną iš „CeBIT“ parodų „Nokia“ pakvietė „Teltoniką“ kaip savo partnerę. Tai buvo gera galimybė užmegzti ryšius su būsimais klientais. Dabar „Teltonika“ pati labai aktyviai dalyvauja parodose, ypač Artimųjų ir Tolimųjų Rytų, Azijos rinkose. 2005 metais „Teltonika“ įkūrė savo kompanijas Londone, Helsinkyje, Diuseldorfe, Los Andžele. Kiek vėliau atidaryta atstovybė Singapūre. „Bendraudami su savo klientais, kurie įsikūrę 96 šalyse, kol kas matome daugiau galimybių plėsti savo veiklą nei problemų. Tiesa, finansinė krizė palietė ne vieną klientą, tačiau, manyčiau, tai tik laikinas dalykas“, – tvirtino „Teltonikos“ vadovas Arvydas Paukštys.

Bendras Lietuvos telekomunikacijų aparatūros eksportas 2007 metais siekė 55 mln. EUR (189,9 mln. Lt).

Kita bendrovė UAB „WILIBOX“ 2008 metais buvo pripažinta viena inovatyviausių įmonių Lietuvoje, jai suteiktas prizas už inovacijas. Įmonė kuria ir gamina belaidžio duomenų perdavimo įrangą.

Savo veiklą „WILIBOX“ pradėjo 2005 m. kaip programinės įrangos WiFi produktams kūrėja. Šiuo metu bendrovė sėkmingai pati projektuoja ir gamina WiFi elektroninę dalį bei jai valdyti skirtą unikalią programinę įrangą. Vienu sakiniu apibūdinti, kuo išskirtiniai „WILIBOX“ produktai, sunku. Produktai skirti belaidžio tinklo infrastruktūrai. Bendrovė gamina nuo paprastų klientinės įrangos modulių (CPE) iki sudėtingų „taškas-taškas“ (PTP) ir MESH topologijos produktų. „WILIBOX“ viena iš pirmųjų pasaulyje panaudojo WiFi MESH tinklo topologijos sprendimus, t. y. sukūrė WiFi pagrindu savaime atsikuriančio tinklo įrangą. Šios technologijos įvairių gamintojų sparčiai diegiamos visame pasaulyje ir didina interneto pasiekiamumą, ypač viešosiose vietose.

Pagrindinis „WILIBOX“ produktų privalumas tas, kad kiekvienam jų būdingos visos reikiamos naujausios technologijos ir savybės, kurias klientas gali prisitaikyti ir maksimaliai išnaudoti pagal savo poreikius. Šioms savybėms ir produkto kokybei bendrovė skiria labai daug dėmesio, todėl atliekamas nuolatinis kūrimo ir tobulinimo darbas.

2009 metais įmonė planuoja atlikti dvi naujas techninių galimybių studijas didelės spartos duomenų siuntimo įrangai sukurti ir pristatyti jau pradedamus kurti naujus tinklo produktus.

Eksporto pradžia – 2007 metai, eksporto apimtys sudarė 87 tūkst. EUR (apie 300 tūkst. Lt), tai yra apie 8 proc. bendrovės bendros apyvartos. Tai kol kas pavieniai pardavimo atvejai viso pasaulio mastu, pagrįsti pasiūlymu išmėginti ir įvertinti. Eksporto apimtys per 2008 metus siekė apie 0,435 mln. EUR (1,5 mln. Lt). Dėl naujų produktų kūrimo ir pateikimo rinkai 2008 metais apie 50 proc. bendros metinės apyvartos sudarė eksportas. Pagrindinės eksporto šalys – JAV, ES šalys, Singapūras, Saudo Arabija, Indonezija, Indija, Kanada, Pietų Korėja, Taivanas, Suomija, Pakistanas.

Konkurentus „WILIBOX“ sugeba įvertinti kaip potencialius partnerius ir randa abiem pusėms naudingus sprendimus. Pvz., bendrovės „WILIBOX“ sukurtos elektroninės platformos yra parduodamos partnerių su įvairių kitų bendradarbiaujančių įmonių sukurta programine įranga.

Šiais metais tikimasi sėkmingo bendradarbiavimo ir gerų rezultatų Kinijos (Azijos) ir Afrikos šalyse. Šiuose regionuose labai sparčiai auga rinka ir diegiami belaidžiai tinklai.

IT paslaugų eksportas

Didžioji dalis Lietuvos IT paslaugas teikiančių bendrovių yra orientuotos į vietinę rinką – 93% diegimo ir programavimo paslaugų atliekama Baltijos šalyse. Kita vertus, dešimtys IT įmonių jau turi nemažą IT paslaugų teikimo kitų šalių kompanijoms patirtį.

UAB „Alna Software“ jau daugiau nei dešimt metų programuoja savo partnerei „Bentley Systems“. Kitas jos klientas – „Deutsche Bank“, kuriam ši lietuviška kompanija kuria programinius modulius. Pasak „Alna Software“ eksporto paslaugų vadovo Michailo Traubo, bendrovės specializacija – aukštos kvalifikacijos reikalaujantys užsakymai. „Alna Software“ priklauso „Alna grupei“ – didžiausiai IT paslaugų teikėjai Lietuvoje. Jos pajamos 2008 pirmąjį pusmetį siekė 13,812 mln. EUR, o pajamos iš paslaugų 8,978 mln. EUR.

Kitos Lietuvos kompanijos – UAB „Baltijos informacinės sistemos“ – specializacija yra technologinių procesų stebėsenos sistemos kūrimas ir diegimas atominėse elektrinėse. Ši stebėsenos sistema leidžia stebėti ir valdyti iki 750 000 technologinių taškų. Kompanija pradėjo eksportuoti savo paslaugas 2001 metais į Jungtines Amerikos Valstijas, o 2003 metais sisteminiai produktai jau eksportuoti į Didžiąją Britaniją, kur jais naudojasi „Data Systems & Solutions“. Šią sistemą yra įsidiegusios keturios atominės elektrinės Rusijoje. 2008 metais kompanijos pajamos iš eksporto siekė 0,58 mln. EUR. „Mūsų eksportuojamų produktų poreikis yra glaudžiai susijęs su šalių energetikos strategijomis, branduolinės saugos programomis, ES ir Rusijos bendradarbiavimu“, – tvirtina bendrovės vadovas Žilvinas Binevičius.

IT paslaugų nuoma užsiimanti „Elsis grupės“ įmonė „Elsis Pro“ teikia duomenų bazių kūrimo bei kitas programavimo paslaugas. Pirmasis projektas buvo kuriamas 2001–2002 metais kompanijai „Bang&Olufsen“. Šiuo metu bendrovė derasi su keliais potencialiais klientais Švedijoje, Italijoje, Vokietijoje.

Internetinio mokėjimo sistemą įdiegusi UAB „EVP International“ siūlo pirkimo ir pardavimo procesų elektroninį valdymą. Tai saugi ir sparti atsiskaitymų sistema, leidžianti prekes ar paslaugas parduodančioms įmonėms atlikti tiek smulkius, tiek stambius atsiskaitymus. Įdomu tai, kad mokėti galima ne tik internetu, bet ir SMS žinutėmis, WAP kanalais bei telefono linijomis. Nuo 2006 metų įmonė pradėjo eksportuoti savo paslaugas. Pirmoji užsienio šalis, kurioje buvo įdiegta ši paslauga, buvo Rusija, vėliau paslauga pradėjo veikti Bulgarijoje, Estijoje, Gruzijoje, Ispanijoje, Didžiojoje Britanijoje ir kitose šalyse. 2008 metais 60% pajamų įmonė gavo iš užsienio šalių, išmokos sudarė 4 mln. EUR ( 14 mln. Lt).

Lietuvoje 2008 m. geriausio IT produkto kūrėja pripažinta UAB „Midpoint systems“. Ji rinkai pristatė integruotą saugos sistemą „SimpleID“. „SimpleID“ – tai programinė įranga, skirta saugos ir praėjimų kontrolės valdymui. Programa sukurta naujos kartos saugos sistemoms, kuriose visi komponentai jungiami prie kompiuterinio tinklo. Produktas yra vienas iš keleto tinkamų naujos kartos IP technologijos bekontakčių kortelių skaitytuvams ir biometrinių pirštų atspaudų skaitytuvams, kuriuose naudojami atviri protokolai. Sistemos duomenys pateikiami intuityviai, tai sutrumpina apmokymo laiką nuo įprastų 3–4 dienų iki 2 valandų. „Eksportuoti pradėjome 2008 metų gegužės mėnesį. Sistemos jau įdiegtos JAV, Anglijoje, Lenkijoje, Estijoje, Izraelyje, Egipte, Jordanijoje,“ – sako Andrius Valentukonis, kompanijos vadovas.

UAB „Sintagma“ 2007 metais tapo vienos didžiausių Centrinės ir Rytų Europos IT grupės „Asseco“ nare. Bendrovės specializacija – programinių produktų bibliotekoms, archyvams, viešajam, draudimo bei finansų sektoriams kūrimas. Jų produktas įdiegtas Baltarusijos nacionalinėje bibliotekoje, Baltarusijos Prezidentūroje, taip pat paslaugomis naudojasi ir „Sampo Life Insurance Baltic“, esanti Latvijoje.

Nuo belaidžių tinklų planavimo iki transporto koordinavimo

Programinės įrangos produktą „Cellular Expert“ sukūrė Lietuvos specialistai – kompanijos „HNIT-BALTIC“ darbuotojai. Tai belaidžių tinklų planavimo, optimizavimo ir duomenų valdymo priemonė, skirta telekomunikacinėms kompanijoms. Produktas pradėtas kurti 1995 metais, o 2000 metais jau buvo eksportuojamas į Izraelį, Egiptą, Islandiją, Kosta Riką. Pagrindiniai „Cellular Expert“ naudotojai yra telekomunikacijų operatoriai, mobiliojo ryšio tiekėjai, karinės organizacijos, pagalbos tarnybos, interneto tiekėjai bei kitos įmonės, konsultacijų kompanijos. „Cellular Expert“ naudojasi ir pasaulinio garso kompanijos: „Siemens“, „Motorola“, „Alcatel-Lucent“, „Vodafone“, „Telenor“. Šiuo metu „Cellular Expert“ yra įdiegtas daugiau nei 70-yje įmonių 30-yje pasaulio šalių: JAV, Japonijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Kroatijoje, Graikijoje, Rusijoje ir kitose. Visame pasaulyje vos keletas bendrovių kuria panašius produktus. „Cellular Expert“ produktas yra nuolat tobulinamas, rūpinamasi suderinamumu su naujausiomis belaidėmis technologijomis, įtraukiamos funkcijos, leidžiančios paprastai ir patogiai naudotis šia programine įranga. 2008 metais „Cellular Expert“ ir susijusių paslaugų eksportas sudarė 267 tūkst. EUR.

Kita kompanija – UAB „Merakas“ – sukūrė originalią transporto eismo tvarkaraščių grafinę tvarkyklę, leidžiančią visomis kryptimis ir bet kuriuose miesto taškuose sukoordinuoti visų viešojo transporto priemonių tvarkaraščius. Tai suteikia galimybę labai pagerinti aptarnavimo kokybę. Taip pat bendrovė sukūrė algoritmą, kuris padeda taupyti transporto priemonių resursus, kurą ir elektros energiją. Ši programa buvo puikiai įvertinta Berlyno tarptautinėje konferencijoje „Computer Aided Scheduling in Public Transport“. Kompanijos svarbiausi partneriai – AS „Cybernetica“, AS „Eomap“ Estijoje ir AB „Thoreb“. Bendrovės direktorius Romas Mickus įsitikinęs, kad jų kuriamų produktų perspektyvos yra labai geros.

Institucijų pasiskirstymas pagal teikiamų e. valdžios paslaugų lygį
2003 m. 2004 m. 2005 m. 2006 m. 2007 m.
Bendras eksportas 21262,6 25819,2 32767,3 38888,3 43192,4
IT prekių eksportas 1060,8 1453,9 1699,2 1881,6 1907,8
IT prekių dalis eksporte (%) 5,0 5,6 5,2 4,8 4,4
Garso ir vaizdo aparatūra 165,8 390,3 506,9 620,8 597,4
Kompiuteriai ir su jais susijusi aparatūra 92,6 189,0 388,3 505,8 484,1
Elektroninės aparatūros dalys 674,2 719,9 593,1 423,1 402,5
Telekomunikacijų aparatūra 37,1 45,1 96,6 200,5 233,9
Kitos IT prekės 91,1 109,6 114,3 131,4 189,9

Bankinės technologijos nuo Azijos iki Afrikos rinkų

Per praėjusius metus „Penkių kontinentų“ grupės įmonių prekių ir paslaugų eksportas sudarė kiek daugiau nei 250 mln. litų. Eksportuoti įvairią techniką bendrovė pradėjo dar 90-ųjų metų pradžioje. Pirmosiomis eksporto šalimis tapo kaimynė Latvija ir Vidurio Azijos šalys – Azerbaidžanas, Kazachstanas, Gruzija ir kt. „Žinodami vietinį bendravimo kodą ir galėdami pasiūlyti modernius bei konkurencingus sprendimus, netrukome tose rinkose įsitvirtinti. Beje, daugelyje Vidurio Azijos šalių pagal įdiegtą bankinę įrangą užimame nuo 50 iki 90 proc. vietinių rinkų. Šiuo metu mūsų sukurti produktai įdiegti daugiau kaip 60-yje Šiaurės ir Pietų Europos, Azijos, Afrikos šalių, – tvirtina bendrovės „Penki kontinentai“ vadovas Idrakas Dadaševas. – Daugiausia tiesioginių klientų – tai vietiniai bankai ir tarptautinių bankų atstovybės. Didžiuojamės tuo, kad tarp jų nemažai tokių, kurie patenka tarp kelių didžiausių Azijos, Europos ar net viso pasaulio bankų. Taip pat bendradarbiaujame su tų šalių kompanijomis, kurios mums atstovauja teikdamos klientams techninės priežiūros paslaugas.“

2008 metais „Penki kontinentai“ daugiausiai eksportavo į Kazachstaną ir Ukrainą. Labiausiai stengtasi plėsti įvairių paslaugų (konsultacijų, mokymų, aptarnavimo), bankų optimizavimą ir veiklos efektyvumą didinančių produktų eksportą. Šios paslaugos paklausios tiek rytų, tiek vakarų rinkose.

Lietuvos interneto verslo kompanijos atidaro biurus Londone ir Silicio slėnyje

Pirmoji lietuvių IT kompanija Silicio slėnyje įsikūrė 2008 metais. Ta kompanija yra UAB „GetJar Baltic“. „GetJar“ (www.getjar.com / wap.getjar.com) yra populiariausias pasaulyje mobiliųjų aplikacijų portalas, turintis apie 200 tūkst. registruotų mobiliųjų programų kūrėjų bei vartotojų-bandytojų, dar vadinamų beta testuotojais. Iš tinklalapio 135 skirtingų pasaulio šalių vartotojai kas mėnesį parsisiunčia apie 20 mln. programėlių.

„GetJar“ tinklalapis vienija mobiliųjų aplikacijų kūrėjų ir vartotojų bendruomenę. Svetainėje, kuri pasiekiama įprastu internetu kompiuteryje ar per mobilųjį telefoną, mobiliųjų programų ir žaidimų kūrėjai pateikia savo sukurtas aplikacijas, o vartotojai gauna galimybę jas parsisiųsti ir naudotis, už tai suteikdami kūrėjams grįžtamąjį ryšį – įvertindami programas, nurodydami pastebėtus trūkumus, tobulintinas savybes ir pan.

Kompanijai 2008 m. buvo itin sėkmingi – pernai iš šio lietuviško portalo vartotojai visame pasaulyje mobiliąsias programas siuntėsi 170 mln. kartų, tai yra 200 proc. daugiau nei 2007-aisiais. Kompanijos apyvarta pernai, nepaisant pasaulinės ekonominės krizės, taip pat išaugo dukart.

„Įsteigę centrinį biurą Silicio slėnyje, tikimės greičiau plėtoti verslą, nes čia įsikūrę strateginiai mūsų verslo partneriai – „Google“, „Sun“, „Microsoft“, „Adobe“, buveinę steigia ir bendrovės „Nokia“ mobiliųjų paslaugų padalinys. Be to, šiemet tikimės spartaus augimo JAV rinkoje, kur milijonams amerikiečių siūlysime praplėsti telefonų galimybes, parsisiunčiant į juos įvairias funkcijas atliekančias programas – nuo telefoninių interneto naršyklių ar el. pašto programų iki muzikos grotuvų ar socialinių tinklų aplikacijų“, – sakė „GetJar“ įkūrėjas ir vadovas Ilja Laursas.

„GetJar“ taip pat turi biurus Lietuvoje ir Didžiojoje Britanijoje. Lietuvoje prie „GetJar“ projekto dirba elitinė programuotojų komanda, kurianti naujus produktus ir paslaugas vartotojams, programų kūrėjams ir mobiliojo ryšio operatoriams.“

Dabar kas mėnesį iš „GetJar“ portalo vartotojai programų ir žaidimų į savo telefonus parsisiunčia apie 20 mln. kartų. 2008-aisiais „GetJar“ intensyviai plėtėsi, kurdama mobiliųjų aplikacijų platinimo kanalus mobiliojo ryšio operatoriams „Vodafone“ (Didžioji Britanija), „3UK“ (Didžioji Britanija), „Smart“ (Filipinai), „Maxis“ ir „Celcom“ (Malaizija) bei kitiems, taip pat telefonų gamintojui „Blackberry“. Per šiuos platinimo kanalus vartotojams lengva parsisiųsti įvairias mobiliąsias programas – navigacijos programą „Google Maps for Mobile“, „Yahoo!Go“, spartaus susirašinėjimo programas „Nimbuzz“, „eBuddy“, „MIG33“ ir daugybę kitų.

Jauna interneto projektų bendrovė „Gaumina“ pradėjo savo veiklą Didžiojoje Britanijoje. Ji čia sukūrė pirmuosius projektus „British Telecom“, „British Airways“ ir baldų gamintojai „IKEA“. „Kol kas esame maža žuvelė didelėje rinkoje, – sako Darius Bagdžiūnas, – tačiau bandome pakeisti stereotipą, norime įrodyti, kad esame pajėgūs atlikti sudėtingiausius ir aukštos kokybės projektus.“

 

Asociacija „INFOBALT“Akademijos g. 2 - 519/520, LT-08412 Vilnius.
Tel.: (8-5) 2 622 623, faksas: (8-5) 2 622 624. El. paštas: office (eta) infobalt.lt
Į viršų